Kutná Hora je přibližně dvacetitisícové městečko ve Středočeském kraji. Díky těžbě stříbra šlo ve středověku o jedno z nejvýznamnějších českých královských měst. Dnes je hojně navštěvovaná turisty a její významná městská památková rezervace je zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Dominantou města a současně jeho nejnavštěvovanější historickou památkou je klenot pozdní gotiky – Chrám sv. Barbory, která je vzývána jako pomocnice v nouzi, přímluvkyně za dobrou smrt a patronka všech, kdo mají nebezpečné povolání, zejména horníků.(…)

V těsné blízkosti chrámu najdete např. Kapli Božího těla s kostnicí nebo další významnou památku, a sice Jezuitskou kolej, ve které sídlí Galerie Středočeského kraje (GASK). Svou sbírkou i výstavním programem se zaměřuje na výtvarné umění 20. a 21. století. Ohromující jsou ale také její přilehlé zahrady, které nabízí zónu klidu a odpočinku, doplněnou o uklidňující vodní prvky. Jsou jako stvořené pro dokonalou relaxaci těla i ducha. Nudit se však nebudou ani děti, kterým je věnováno celé jedno podlaží galerie s vizuálními hernami a možností tvoření vlastních obrazů. Malí umělci tak mohou naplno vyjádřit svou kreativitu.(…)

Ve městě dále najdete spoustu méně známých, avšak velmi zajímavých míst a impozantních staveb, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

⭐ Vydejte se třeba na Hrádek, kde sídlí České muzeum stříbra a středověký důl. Jsou pro vás připravené dva okruhy komentovaných prohlídek, které popisují historii města, těžbu stříbra i výrobu mincí.

⭐ Barokní Kostel sv. Jana Nepomuckého, který prošel v letech v letech 1997–2000 nákladnou rekonstrukcí.

⭐ Nádherná bohatě zdobená kamenná kašna v pozdně gotickém stylu ve tvaru dvanáctibokého hranolu.

⭐ Morový sloup se sochou Panny Marie na vrcholu, který připomíná morovou epidemii, při níž v roce 1713 zahynulo více než tisíc lidí.

⭐ Klášter řádu sv. Voršily a Kostel Nejsvětějšího Srdce Páně a další nejen sakrální památky.(…)

Co dělat v Kutné Hoře, když prší:
Zážitkovou expozicí, ve které proniknete to tajů starého tiskařského řemesla, je Knihtiskárna. Ve středověkém Kamenném domě si můžete prohlédnout soubor kamenných plastik a architektonických článků z nejvýznamnějších kutnohorských památek, i unikátní sklepení. Kdo se nebojí, může navštívit Muzeum kutnohorských pověstí, duchů a strašidel. Pro otrlé povahy je zde také slavná Kostnice Kutná Hora – Sedlec.

 

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/stredocesky-kraj/kutnohorsko-kolinsko/kutna-hora

Foto: Aleš Ostrýt

Kutná Hora nejen pro děti:

Aktuální akce ve městě objevíte na https://destinace.kutnahora.cz/modules/calendar/.